Detektyvai ir trileriai
Detektyvai yra literatūrinio žanro dalis, kuriame knygos herojai ieško nusikaltėlių įvykdžiusių vienokį ar kitokį nusikaltimą. Šio tipo kūriniai stengiasi mesti iššūkį skaitytojui ir pateikdami įvairias užuominas veda link tikrojo nusikaltėlio. Neretai užuominos klaidina ir skaitytojo išrinktas nusikaltėlis paaiškėja esąs nekaltas.
Šie kūriniai prasideda tobulu nusikaltimu, kuris atrodo neturi jokių palaidų galų. Tačiau herojus pradėjęs darbą randa mažų užuominų, kurios po truputį dėlioja visą istoriją. Eigoje įvairios spėlionės nuveda prie įtariamųjų, kurie tikrai atrodo lyg būtų įvykdę nusikaltimą. Tačiau paaiškėjus naujoms detalėms, įtarimai būna atmetami.
Geriausi detektyvai, tokie kaip Šerlokas Holmsas garsėja visame pasaulyje. Neretai ši knyga laikoma viena detektyvinio žanro pradininkių, tačiau ji tik jį išpopuliarino, bet nepradėjo.
Įvairios detektyvų istorijos susijusios su nusikaltimų sprendimu yra pačios populiariausios ir mėgstamos viso pasaulio skaitytojų. Skaitytojai taip mėgsta detektyvus, kad leidėjai net išskiria atskirus padalinius vien šių knygų leidimui. Todėl kasmet šimtai naujų detektyvų išvysta dienos šviesą ir yra itin laukiami knygynuose.
Dėka detektyvinių istorijų atsirado ir begalės televizinių serialų, kurie taip pat yra žiūrimiausi ir rodomi populiariausiu laiku.
Detektyvų išradėjas
Dar devynioliktame amžiuje Edgar Allan Pow sukūrė pirmąjį detektyvą ir jo herojus C. Auguste Dupin tapo naujo žanro pradininku. Tuo metu dar neegzistavo toks žodis kaip detektyvas, todėl Dupin kildinamas nuo žodžio “deception” (liet. apgavystė). Šis autorius ne tik padėjo pagrindus detektyvinio stiliaus kūriniams, bet ir įkvėpė gotikinio siaubo bei romantizmo literatūrinius tipus.
Pirmajame detektyve Allan Pow savo herojų pavaizdavo kaip šalto proto, logiškus sprendimo būdus taikantį asmenį. Visi veikėjai dažniausiai kildinami iš aukštesniosios klasės ir sutelkia visą dėmesį į nusikaltimo išaiškinimą.
Tai išties labai įdomus žanras, prikaustantis prie knygos ir įtraukiantis į nusikalstamą pasaulį. Skaitytojai gali susitapatinti su pačiu detektyvu ir pritaikyti išmoktus įgūdžius ir triukus realiame gyvenime. Tada vakare grįžę po darbų, vėl nerti į autorių sukurtą intrigą ir ieškoti atsakymų į sunkiausius klausimus.
Tik geriausi detektyvai patenka į knygas ir tampa jų herojais.