Juslinio suvokimo fenomenologija

ISBN kodas: 9786094790836, EAN kodas: 9786094790836

La Phénoménologie de la Perception

Merleau Ponty

ISBN kodas: 9786094790836, EAN kodas: 9786094790836, SKU: 000000000002176550, Knygos formatas: Popierinė knyga, Puslapių skaičius: 576, Spalvingumas: Nespalvotas, Viršelio tipas: Minkštas, Leidimo metai: 2018-05-29, Kalba, iš kurios versta: Prancūzų, Originalo kalba: Prancūzų, Formatas: 21x14,5x2,9, Knygyne: 22.99, Vertėjas: Jūratė Skersytė, N. Keršytė, Leidykla: Baltų lankų leidyba, UAB

Ypatinga kaina
18,39 €
Į norų lentyną
Išimti iš norų lentynos

Apie prekę

Maurice’as Merleau-Ponty – vienas svarbiausių fenomenologinio mąstymo atstovų, savaip plėtojęs Edmundo Husserlio ir Martino Heideggerio filosofijas, svarstęs apie fenomenologijos prigimtį ir galimybes. Jis padarė įtaką visam XX a. antrosios pusės prancūziškajam mąstymui: Emmanueliui Levinui, Pauliui Ricœurui, Micheliui Foucault, Gilles’iui Deleuze’ui, Algirdui Juliui Greimui. Tai kertinis autorius nagrinėjant kūniškumo temą. 
Ši knyga laikoma Merleau-Ponty opus magnum. Jos tikslas – apmąstyti kūniško buvimo su pasauliu patirtį, parodyti, kaip veikia juslinis suvokimas (percepcija), o kartu įveikti metafizines perskyras tarp kūno ir dvasios, egzistavimo ir mąstymo.
Filosofas nuolat oponuoja dviem priešingoms mąstymo tradicijoms: empirizmui, kuris žmogišką kūną paverčia objektu, aiškina jį priežastiniais ryšiais, ir idealizmui, kuris mąstymą atsieja nuo kūno, o subjektą suvokia kaip sau skaidrų. Jis parodo, kad kūniška patirtis nėra nei skaidri, nei chaotiška ar iracionali – ji turi savitą rišlumą. Kūnas yra santykių tinklas ir jis visada įtrauktas į santykius su kitais – daiktais ar asmenimis. 
Žmogiškas kūnas – ne tik erdvinė, bet ir kalbanti, geidžianti, laikiška ir (ne)laisva būtybė. Su jusline patirtimi siejami meilės patirties, saviapgaulės, angažavimosi istoriniams įvykiams aprašymai, originalios įžvalgos apie kalbą, erdvę ir laiką.

Fenomenologija – tai filosofija, kuri esmių ieško egzistencijoje ir mano, kad žmogų ir pasaulį įmanoma suprasti tik remiantis jų „faktiškumu“. <...> Tai filosofija, pretenduojanti būti „tiksliuoju mokslu“ ir sykiu aiškinanti apie „gyvenamąją“ erdvę, laiką, pasaulį. Tai mėginimas tiesiogiai aprašyti mūsų patirtį tokią, kokia ji yra, neatsižvelgiant į jos psichologinę kilmę bei priežastinius aiškinimus, kuriuos apie ją gali pateikti mokslininkas, istorikas ar sociologas.

Konkrečiai suvoktas žmogus yra ne su organizmu sujungta psichika, o egzistencijos balansavimas tarp kūniškumo ir asmeninių poelgių.

Būti sąmone ar veikiau būti patirtimi – tai iš vidaus bendrauti su pasauliu, su kūnu, su kitais, būti ne greta jų, o su jais.

Maurice Merleau-Ponty
Skaitytojų įvertinimai
Parašykite savo atsiliepimą
Atsiliepimas:
Pasirinkite įvertinimą
Įvertinkite šią prekę pirmieji Nepraleiskite progos, dalyvaukite „Metų iššūkyje” ir įvertinkite šią prekę pirmieji Pradėti „Metų iššūkį“
Jums taip pat gali patikti...