Interviu su Agne Gilyte, knygos „Spintologija“ autore

Interviu su Agne Gilyte, knygos „Spintologija“ autore

Stilistė A. Gilytė: „Mano knyga atsako į klausimą, ką apsivilkti šiandien“

„Nesu mados auka, mano guru – stilius. Aš imu madą ir perkramtau ją į asmeninį stilių“, - taip save apibūdina žinoma stilistė Agnė Gilytė, kurios pirmoji knyga „Spintologija“, išleista leidyklos „Alma littera“, neseniai pasiekė knygų lentynas. Pirmoje lietuviškoje knygoje apie stilių stilistė pažada, kad daugiau nebereikės sukti galvos dėl „neturiu ko apsirengti“, tiesiu ir žemišku stiliumi pažeria įdomių ir naudingų patarimų apie tai, kaip pirkti, kad visada turėtum ką rengtis, kaip neišleidžiant milijono atrodyti puikiai, kaip pertvarkyti spintą, kad iš jos ištraukus bet kurį drabužį žinotum, su kuo jį dėvėti.

Apie didžiausias lietuvių stiliaus klaidas, patarimus, kaip jų išvengti, apie tai, kaip gimė mintis juos sudėti į vieną knygą, ką joje ras kiekviena moteris ir kaip galės panaudoti vyriškosios lyties atstovai, kalbamės su pačia autore.

Kaip gimė mintis parengti šią knygą? Kiek laiko ją rengėte?

Vieni turi svajonę pastatyti namą, kiti – apkeliauti pasaulį. Mano svajonė buvo parašyti knygą. Dažnai vyrui sakydavau, kad vieną dieną parašysiu apie madą, o jis juokdavosi, sakydavo, apie ką gi tu rašysi. O štai vieną dieną gavau pasiūlymą iš leidyklos. Manau, tiesiog likimas sudėliojo viską taip, kaip norėjau.

Esu skubantis, lekiantis žmogus, tačiau knygai parengti laiko suradau. Kartais palikdavau sūnų, vyrą ir lėkdavau rašyti kur nors atskirai, kartais imdavau laisvadienių tam, kad galėčiau rašyti. Vienas pusmetis rašymo prasme buvo aktyvus, kitas – pasyvus. Tai galiu teigti, kad knygą rengiau gerą pusmetį.

Kokiam skaitytojui ši knyga skirta? Besidominčiam mada ar mados „naujokui“?

Aš stengiuosi būti arti žmonių. Ši knyga skirta tiems skaitytojams, kurie siekia gerai atrodyti, tiems, kuriems svarbu, kaip jie atrodo. Tai – lyg instrukcija, padedanti atsakyti į klausimą, ką apsivilkti šiandien. Tiksliau jį išvis panaikina iš mūsų gyvenimo.

Kaip gimė knygos pavadinimas?

Tiesiog generavome, dalinomės idėjomis apie tai, koks pavadinimas būtų patrauklus, kitoks ir vieną kartą tiesiog kalbėdami sukūrėme žodį „spintologija“.

Papasakokite plačiau apie knygos turinį – iš kokių skyrių ji sudaryta, kokie patarimai pateikiami.

Knyga sudaryta iš 13 skyrių, kurie sudėlioti logine tvarka. Yra skyrius vyrams, yra skyrius apie kūno pokyčius, proginius drabužius, apranga pagal amžių. Stengiausi, kad ši knyga būtų naudingesnė kuo didesnei auditorijai. Knygoje siekiu atsakyti į bene labiausiai moteris dominantį klausimą – ką daryti, kad atrodytum gerai, o tavo spinta būtų tvarkinga. Knyga pasako, kad nebūtinai turi turėti daug rūbų, kad atrodytum puikiai.

Ar knygoje naudingos informacijos ras ne tik moterys, bet ir vyrai?

Manau, kad taip. Visgi, ši knyga labiau skirta moterims, nes dažniausiai jos perka ir vyrams. Be to, manau, kad knyga bus puiki idėja vyrui, nežinančiam, ką padovanoti savo antrai pusei.

Ar pati dažnai „neturite, ką apsirengti“? Ar stilistėms ši problema nekyla?

Aš ir moteris, ir žmogus. Žinoma, man ši problema kyla rečiau, tačiau nepabėgu nuo jos. Ypač susidūrus su nėštumu, kūno linijų pokyčiais, kai reikia pasipuošti vakarėliui ar kitai svarbiai progai. Visgi, aš pati visada stengiuosi išlaikyti klasikinį stilių, kad klientas pasitikėtų manimi, juk mano apranga – tarsi paslaugų reklama. Vargu ar kas kreiptųsi į stilistę su mėlynos spalvos plaukais.

Ar ši knyga gali atstoti stilisto konsultacijas?

Aš juokauju, kad ši knyga atima mano klientus. Visgi, manau, kad išliks tie, kurie perskaitys knygą, tačiau norės labiau įsigilinti į savo stiliaus išlaikymą. Jeigu ir sumažės klientų, džiaugsiuosi, kad aš, o ne mano konkurentai, prie to prisidėjo. Vadinasi, padariau gerą darbą – sukūriau vadovėlį. Kita vertus, matematikos vadovėlių yra daug, o mokytojai niekur nedingo.

Koks, jūsų nuomone, geriausias patarimas, pateikiamas knygoje? Galbūt galėtumėte pasidalinti?

Patarimas labai paprastas – visada galvoti, kas tinka jums, o ne apie tai, kas madinga. Nereikia vergauti madai, daiktams, parduotuvėms. Asmuo turi viską valdyti pats. Jeigu jums netinka vienas ar kitas madingas rūbas, jo nepirkite ir nedėvėkite. Vaikydamasis mados, žmogus gali dažnai gali atrodyti kaip kvailys. Manau, kad pats žmogus turi valdyti situaciją, o ne vadovautis primestomis taisyklėmis.

Kokias lietuvių stiliaus klaidas pastebite, kokios būdingiausios lietuviams, o kuo stiliaus prasme lietuviai gali didžiuotis?

Manau, kad lietuviai bijo rizikuoti, vengia ryškių spalvų ar drąsesnių sprendimų. Dar vienas dalykas – dažnai žmogų, ypač moteris, valdo amžius. Moterys arba nedrįsta jo atskleisti, arba galvoja, kad yra pasiekusios tą amžių, kai kažko negali dėvėti. Dažnai vidutinio amžiaus moterys, turinčios vaikų, sako, kad kuriems drabužiams yra per senos. Arba, priešingai, vienišos moterys, perkopusios penktą dešimtį, dažnai galvoja, kad joms vis dar šešiolika. Be to, lietuviai dažnai rengdamiesi svarsto, ką apie jų stilių pasakys kiti.

Kalbant apie teigiamus stiliaus dalykus – lietuvių rūbai yra švarūs ir tvarkingi. Mes nemėgstame perkrauti savęs detalėmis, moterys stengiasi domėtis, kokios tendencijos vyrauja pasaulyje ir jų laikytis. Moterys dažnai mėgsta klasikinį stilių.

Kaip manote, kokiose situacijose jūsų knyga gali būti pritaikoma?

Manau, kad ši knyga gali būti pritaikoma įvairiose situacijose, o labiausiai tada, kai atsidarai spintą ir galvoji, ką apsivilkti. Knyga padės taip susitvarkyti spintą, kad nekiltų klausimų, ką apsivilkti.