Leidyklos „Nieko rimto“ direktorius Arvydas Vereckis rekomenduoja

Leidyklos „Nieko rimto“ direktorius Arvydas Vereckis rekomenduoja

Knygas, kurias gera skaityti vaikystėje ir paauglystėje, atsimename ilgai. Kol panirę į nuotykius jaudinamės dėl veikėjų ar mėgaujamės netikėtais pokalbiais, nejučia išmokstame paties svarbiausio – suprasti save ir pasaulį.

Žiulio Verno „Aplink Žemę per 80 dienų“ verta skaityti ir mokykloje, ir jau suaugus, kai visai kitaip atsiskleidžia kūrinys. Tai klasika ir pavyzdinis nuotykių kūrinys, kurį perskaitę tampame šiek tiek laimingesni – mat Filijas Fogas mums parodo, ką reiškia turėti svajonę ir išdrįsti ją įgyvendinti. Ši knyga yra puiki dovanoti ar papuošti savo namus, nes būtent šis leidimas yra su australų dailininko Roberto Ingpeno iliustracijomis. Dailininkas ne veltui gavo H. K. Anderseno premiją už savo darbus, kurie paverčia knygą tikru meno kūriniu tiek turiniu, tiek forma. Tačiau svarbiausia – ji įkvepia nepaliauti ieškoti ir siekti daugiau.

Kitas australų iliustratorius ir rašytojas Šonas Tanas (Shaun Tan) gerbėjų vadinamas genijumi. Jo nuostabiai iliustruotos keistos istorijos – dar nematyti pasauliai, kur nieko nėra atsitiktinio, bet viskas įmanoma. „Atokaus priemiesčio istorijos“ – tai paveikslų knyga ne tik vaikams. Arba mįslingi pasakojimai ne tik suaugusiems. Knygų mugėje pamatęs šviesų veidą, įduodu į rankas šią knygą ir sakau: „Perskaitykite pirmą istoriją. Neprašau pirkti, tik pasigrožėkit.“ Ir kaskart stebiu, kaip žmogus susikaupęs skaito, varto, tyrinėja, tada nusišypso ir išeina jau su knyga. Ir iškart – tarsi giedresnis, kažką naujo supratęs. Knyga skirta tiems, kurie nori kažko gilaus ir prasmingo, kas tuo pačiu būtų gražu, poetiškai keista ir nesuvaidinta.

O kartais susiduriame su paprasta pilka buitimi. Kaip nuraminti padūkėlį vaiką, kad jis kelias valandas išbūtų susikaupęs ir nenuobodžiautų? Kaip lavinti ir savo, ir vaikų pastabumą? Ką nuveikti kartu su šeima niūrų rudens vakarą? Kas suartintų močiutę, tėtį, paauglį sūnų, pradinukę dukrą ir kaimynę iš trečio aukšto? Tokius stebuklus daro Martino Hendfordo (Martin Handford) knygų serija „Surask Joną!“ Tai ir knyga, ir žaidimas, kuriuo mėgautis galima ir vienam, ir artimųjų būryje. Kas pirmas atras akiniuotą keliautoją Joną, besislapstantį paplūdimyje, traukinių stotyje, pas actekus ar senovės Romoje? O gal šįkart jis leidosi nepapraston kelionėn po nykštukų, slibinų ar undinių šalis? Kur benuvyktų Jonas kartu su savo draugais ir pasekėjais, ieškojimo ir atradimo džiaugsmas garantuotas. Kaip ir galimybė bendrauti su artimaisiais žaidžiant ir lavinant pastabumą.