Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė rekomenduoja

Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė rekomenduoja

Menotyros mokslų daktarės Kristinos Sabaliauskaitės istorinių romanų ciklas Silva rerum – neabejotinai vienas reikšmingiausių pastarųjų metų įvykių lietuvių literatūroje. Pirmoji dalis 2008-aisiais pelnė Jurgos Ivanauskaitės premiją, buvo įtraukta į kūrybiškiausių knygų dvyliktuką ir 2009 m. skaitytojų išrinkta Metų knyga. Antrasis romanas, tęsiantis garsios Lietuvos giminės Norvaišų istoriją, Silva rerum II taip pat tapo Metų knyga, o autorė 2011 m. apdovanota Šv. Kristoforo statulėle už Vilniaus atspindžius literatūroje. Pagal istorinius romanus rengiamos literatūrinės ekskursijos. 2012 m. pasirodė trečioji Kristinos Sabaliauskaitės knyga – bestseleris apsakymų rinkinys Danielius Dalba & kitos istorijos. 2014 m. išleista Silva rerum III.


Į Knygų klubo skaitytojus K. Sabaliauskaitė kreipiasi taip:

Rinkdamiesi grožines knygas ar jas skaitydami – visuomet būkite sąžiningi patys sau, tikėkite savo intuicija. Jei knyga nuobodi – nesikankinkite, tai ženklas, jog ji – tiesiog prasta. Didžiuosius žodžio meistrus vienija vienas dalykas: apie sudėtingiausius ir giliausius dalykus jie sugeba kalbėti įdomiai.

Mano mėgiamiausi rašytojai, jei kalbėsime apie grožinę literatūrą – akademiniai žmonės, mokslininkai rašantys prozą. Umberto Eco, Ričardas Gavelis, Susan Sontag, Marguerite Yourcenar – juos visus vienija ne tik teksto grožis ir daugiasluoksniškumas, bet ir intelektinė gelmė.

Jeigu norite suvokti XX a. Lietuvą ir kas su mumis atsitiko per pastarąjį šimtmetį, rekomenduočiau prisiminti tris lietuvių literatūros klasikos knygas ir perskaityti jas vieną po kitos:
Czesławas Miłoszas "Isos slėnis"
Balys Sruoga "Dievų miškas"
Ričardas Gavelis "Vilniaus pokeris"

Norintiems ne šiaip "pafilosofuoti", o įsigilinti ir šį tą suprasti apie mūsų kultūrą – puiki Arūno Sverdiolo knyga:
Arūnas Sverdiolas „Kultūra Lietuvių filosofų akiratyje“

Jeigu norite suprasti Rusiją ir kaimynų kultūrinį mentalitetą bei ką iš tikrųjų slepia "rusiškasis dvasingumas", jums neabejotinai padės dvi puikaus britų istoriko, profesoriaus Orlando Figes knygos:
Orlando Figes "Natasha's Dance"
Orlando Figes "The Whisperers: The Private Life in Stalin's Russia"

Vilniaus mylėtojams – austro gydytojo Josepho Franko, pabėgusio nuo baisiosios austriškos biurokratijos nuotykiai cariniame, ne ką mažiau biurokratiškame Vilniuje:
Josephas Frankas "Vilnius - XIX amžiuje: atsiminimai".

Išsiilgusiems žiemiškos, sukrečiančios meilės istorijos – puikus, mažiau žinomas Margueritte Yourcenar kūrinys apie fatališką meilės trikampį Latvijos pasienyje pirmojo pasaulinio karo metais:
Margueritte Yourcenar "Coup de grâce"

Norintiems neatsilikti nuo mados ir nuo to, ką šiuo metu skaito ir dėl ko iš proto eina pasaulis – brendimo romanas-detektyvas, kurio centre XVII a. olandų tapytojo paveikslas "Dagilis":
Donna Tartt "The Goldfinch"