Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: A. Burgess „Prisukamas apelsinas“

Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: A. Burgess „Prisukamas apelsinas“

Anthony Burgess

„Prisukamas apelsinas“

Ir vienaip, ir kitaip noriu pradėti šią apžvalgą, bet nerandu tinkamesnio apibūdinimo - tai kultinė knyga. Tikrai ne dėl to, kad priklauso leidyklos kultinių knygų serijai, tačiau turiu minty tai, kokio senumo, svarbumo ir aktualumo istorija yra po šiai dienai. Sveiki atvykę, prisukami apelsinai.

Apie paleidimą iš rankų nebuvo nė kalbos. Įsisiurbiau ir skaičiau toliau, nors kai kurios vietos buvo labai nejautrios ir gąsdinančios. Nors ne, ne gąsdinančios, o tiesiog neraminančios. Prisiminiau tuos laikus, kai su draugais „vaidinome“ blogiečius vardan savo tiesų, naikinome kiemų turtus Šeškinėje, numyždindavome vieną kitą kampą, pasijuokdavome iš pakeliui pasitaikiusio vaikėzo, verkdavome prie kioskelių, kad tik parduotų cigarečių ir alkoholio, kurį vėliau suvartodavome nežinia kur ir nežinia kaip greitai. Įvairi ta mūsų kiekvieno paauglystė - ją pačiam ir priminė Alekso istorija.

Mažai pasitaiko dabar žmonių, kurie yra negirdėję, neskaitę ar nematę apie prisukamuosius apelsinus, bet, kaip matote, nuo to pasaulis blogesniu netapo. Ultrasmurtas viršaus nepaėmė ir yra lengvai sugyvenamas, jeigu tik toks egzistuoja. Apie ką pats kalbu? Yra istorijų, kurių bijoma kaip velnias kryžiaus, bet, ar tikrai reikėtų bijoti Anthony Burgesso?

Baisaus ten nieko nėra, o pabaigoje netgi tikėtinas moralėlis ir doros kelias, kuris galimai bus pasirinktas. Visa tai tik būdas, noras išreikšti save, savo maištą prieš kitus ir pačią sistemą. Aleksas kenčia nuo to, kad jį norima perauklėti, bet, ar ne mus visus norima perrauklėti pagal tam tikrą jau išvinguriuotą kelią? Nesijaučiate valdomais? Patsai suprantu Aleksą, nors jo pateisinti negaliu - vien dėl moralinių įsitikinimų, kuriuos esu paveldėjęs iš tėvų, draugų ir subrandinęs paties savęs.

Skaitančiajam tai gali pasirodyti niekinga knyga, tačiau įsiklausykite - ji turi žymiai daugiau nei jums gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nesenstanti, neblėstanti ir itin drąsi kūryba. Rekomenduoju.

Be to, labai pagelbsti prieš tai perskaityti knygos vertėjo Sauliaus Dagio ir tuometinio šio projekto valdovo Sauliaus Repečkos pratarmė. Įsiskaitykite, supraskite ir būkite plačių pažiūrų.Rekomenduojame