Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: H. Wassmo „Dinos knyga“

Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: H. Wassmo „Dinos knyga“

Herbjorg Wassmo

„Dinos knyga“

Kad ir kaip pradėčiau tekstą, jis bus nevertas to, kokio įspūdžio sukelta audra apsėmė patį. DINOS KNYGA - istorija, kurią norėčiau stebėti, bet ne išgyventi. Būti pasakotoju, bet ne veikėju.

Ji - Dina. Priminė ne vieną pakeleivį pačio gyvenime. Ji - į rėmus netelpantis maištautojas, kurios gyvenimas pakrypo netinkama linkme. Bet, vėlgi, ar tikrai ta kryptis yra netinkama? Gal iš pat pradžių toks buvo jos kelias, jai numatytas kelias. Dina - daugybę kartų sužeistas padaras, kurio randai gyja greitai, tačiau ne taip dailiai. Kaskart ji stipri, bet ir stiprybė turi savo kainą. Ji graži, todėl vieniša. Ji drąsi, nes baimė pasireiškia niekam nematant kitoje erdvėje. Ji - kitokia, todėl už tai yra baudžiama.

Kiekvieno mūsų gyvenime yra nutikęs įvykis (ar įvykiai), kuris galėjo turėti įtakos mūsų kūnui, protui bei tolimesnei asmenybės raidai. Turėjome fizinių randų, dvasinių griovių, psichologinių nesantaikų. Jai tai nutiko labai ankstyvoje jaunystė, kas galėjo pakreipti (manau, kad pakreipė) jos gyvenimo kryptį. Nuo pat tos akimirkos buvo žinoma, koks sapnas jai bus pats baisiausias.

Dina primina kitokią moterį - netelpančią į visuomenės rėmus ir nesilaikančią daugumos taisyklių. Realiame gyvenime pažįstu kelis žmones, panašius į Diną, kurie taipogi turi iššūkių būti visuomenės dalimi: jiems sunkiau rasti bendras temas pokalbiui, jie dažnai gali būti nesuprasti ir tylom išjuokti, jie nekviečiami, nesulaukia skambučių ar žinučių, jie abejoja draugų palaikymu, jie tvirti ant kojų, tačiau sistema nuolatos juos išbando. Dauguma yra sistema, o sistema griauna individualumą.

Patsai esu kempinė, kuri visada nori prisitaikyti prie tuomet esančios aplinkos. Dažnai jaučiu trauką prie „nestandartinių“ žmonių - dėl to, kad jie kitokie; dėl to, kokie jie įdomūs; dėl to, kaip man jų gaila. Gailestis. Kuo Dina yra kampuotesnė, tuo didesnį gailestį jaučiu jai. Palaikymas ir gailestis viso kūrinio metu. Sakydavau, pati kalta, bet tuopat sakydavau, kad tave išgelbėsiu tave mėgdamas, mylėdamas ir priimdamas tokia, kokia esi. Net jeigu būčiau tas Tomas.

Meilė. Sudėtingas gėrimas, kurio Dina neragavo. Ar gali mylėti? O ar nori mylėti? Kas jai yra meilė ir kokia jai ta meilė yra? Vėlgi, kaip dažnai personažas atliepia mūsų realaus gyvenimo tiesas. Ji nebuvo išmokyta mylėti, nes niekad nemylėjo jos. Ji nebuvo šilta, nes šilumos nesulaukė pati. Ji nereiškė minčių, jausmų, svajingų žodžių, nes tokie jai pačiai nebuvo girdimi. Auginta statiškomis sąlygomis, toks ir galutinis rezultatas. Todėl jai sunku, nors pačiai nesimato. Visa tai tupi giliai giliai, retai naudojama ir, dažnu atveju, net neįvardijama tinkamu pavadinimu. Paties tėvas nebuvo mylėtas, todėl tėvas nemokėjo mylėti mūsų. Prieš mirtį močiutė įteikė žiedą ir pasakė, kad myli. Matyt, kad ir iš tėvo sulauksiu skambučio, kai jo pabaiga bus labai arti. Paties meilę užaugino ir puoselėjo mama, bet Diną, vis tik, šiek tiek suprantu.

Įspūdis, kad įkalinta ji buvo ne tik savo pačios galvoje, tačiau ir fizinėse koordinatėse. Saugu, stato, augina, savaip puoselėja, randa paguodą, tačiau vis smalsu - kur tas kitur. Drąsos netrūksta. Trūksta priežasties. Atsiradus priežasčiai, atsirado troškimas pakilti, nuplasnoti, palikti. Čia saugu, bet ten nauja, galimai šilčiau ir netikėta. Žinau, ką tai reiškia. Ir vis tik, kur jos vieta?

DINOS KNYGA yra trečioji Wassmo istorija, kurią perskaičiau. Galima jau atrasti konstantą, kuri yra būdinga galimai visai autorės kūrybai - pilni, sodrūs, tragiški, gyvasties kupini ir tikroviškume mirkyti pasakojimai. Kūryba be priekaištų, kurią skaityti yra malonumas.

Rekomenduoju. DINOS KNYGA gali būti artima kiekvienam. Apsidairykite aplinkui ir pamatysite, kad kiekviename šeimos nary, artimame, draugely, bičiuly ar pažįstamame atrasite Tomą, Nylsą, Diną, Andersą, motušę Kareną, Lensmaną. Ir niekur kitur į kitą literatūrinę erdvę šokti nereikia, kai priešais save turi tobulą veidrodį. Magiška, tiesa?

Likau nustebęs ir patenkintas perskaitęs savo istoriją DINOS KNYGOJE.

Peržiūrėti knygą >>Rekomenduojame