Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: J. Boyne „Berniukas dryžuota pižama“

Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: J. Boyne „Berniukas dryžuota pižama“

John Boyne „Berniukas dryžuota pižama“

Tas John Boyne. Su juo susipažinau, kai perskaičiau knygą apie Barnabį Broketą („Baisus dalykas nutikęs Barnabiui Broketui“). Ją iki šiolei laikau viena geriausių pamokančių knygų vaikams. Tuomet – kelionėje, visuose užsienio knygynuose, šmėžavo jo naujoji knyga „A Ladder to the Sky“. Ir po to, nors jau buvo iš ankstesnis leidimas, į rankas pateko „Berniukas dryžuota pižama“. Tokia ta buvo pažintis su autoriumi per jo kūrinius. Sakykite, ką norite, tačiau autorius labai tiesiai, bet per aplinkui, kalba apie tai, kas yra savaime suprantama, tačiau dažnai paminama. Jis sugėdina, kai peržengi padorumo-nužmogėjimo ribą. Jis tavęs nebara, tačiau tu pats save analizuoji bei išrašai bausmės receptą elementariam žmogiškumui atpirkti.

BERNIUKAS DRYŽUOTA PIŽAMA. Trumpas apimtimi ir greitas siužetu. Paliečiantis istorijos tarpsnį ir naiviai analizuojantis supančią aplinką. Pragaištingas ir negailestingas. Mylimas ir pamokantis. Virpinantis ir pykdantis.

Be to, kas kūrinyje daugeliui yra akivaizdžiai ištransliuota, pasirinksiu kitą kryptį ir nueisiu kiek kitur. Pačiam buvo įdomu stebėti brolio ir sesers ryšį, jo pokytį pasikeitus aplinkybėms. Jo pokytį pasikeitus amžiui. Jo pokytis pasikeitus dienai, draugui, įvykiui, nuotykiui, nelaimei, džiaugsmui, ašarai, tėvams, lėlėms, meilėms ir kt.

Žodis „naivus“ galėtų būti vartojamas vos ne kiekviename apibūdinančiame sakinyje. Naivumas man šioje knygoje buvo nežinioje. Nežinioje į kur jie keliauja. Nežinioje kur jie randasi. Nežinioje ką veikia jų artimieji. Nežinioje pasaulio be jų namų. Nežinioje istorijos ir geografijos kontekste. Nežinioje.. Jis nebuvo naivus, tačiau jis buvo paliktas vienui vienas pažindintis su pasauliu. Tuomet, kai vaikas imlus informacijai, jį pasiekdavo nuotrūpos, o ir ne visada teisingos. Todėl jis buvo toks, koks buvo. Ir todėl jam nutiko taip, kaip nutiko.

Ir dar. Vaikai žiūri pro neišvalytus žiūronus, kurie rodo daugiau gėrio, nei kad jo yra iš tikrųjų. Bet, ar tikrai? Suaugusiems žymiai lengviau yra pastebėti tai, kas yra blogai, purkšauti dėl to. Nueikite į parduotuvę ir pamatysite bandą nepatenkintų Asmenybių, kurie nuolatos purkštauja, kad reikia palaukti kelias minutes eilėje. Nueikite į socialinius tinklus, kuriuose dažnai žmonės linksniuojami bloguoju. Jau net nekalbu apie TV žinias ir žiniasklaidą, kuriose pirmomis „naujienomis“ tampa blogieji mūsų gyvenimo užkaboriai.

Kiek knyga atitinka istorinius faktus, nežinau. Ar šiam kūriniui man yra svarbu? Nelabai, jeigu atvirai. Vis tik reikėtų paskaityti daugiau autoriaus kūrinių, kad suprastum, jog ne faktuose yra esmė, o pamokoje, kurią jis transliuoja. Netgi tame pačiame „baisiame dalyke Barnabiui Broketui“ jis palieka daugybę trupinių, iš kurių galima pasidaryti namų darbus. Na, suaugusiems gal tai nebūtų „pamoka“, bet bent jau atgaivinti tai, kas jau senokai „savaime suprantama“, tačiau praktikoje neįgyvendinama.

Pasakojime man įstrigo vieta, kurioje jaunuolis lygina savo rankas su jo bičiulio kitoje tvoros pusėje. Pasaulį jis atranda per palyginimą. Tai, ko neturi jis, turi kitas. To, ko turi apsčiai, kitas neturi ir net nežino. Per palyginimą. Ir taip dar prisiminiau sesers pamoką apie tai, kad vaikams pridera nuolatos klausti „kodėl?“, nes tai yra dar vienas būdas jiems susipažinti ir suprasti supančią aplinką.

„<...> tuo metu tolumoje išvydo taškelį, kuris virto dėmele, kuri virto gumulėliu, kuris virto figūra, kuri virto berniuku dryžuota pižama.“

Rekomenduoju. Nepaisant skaudžios ir nemalonios istorinės temos, knyga BERNIUKAS DRYŽUOTA PIŽAMA yra tiek pamokanti ir teigiama, kiek leisimės ją priimti ir interpretuoti savo bei kitų naudai – kasdien būti žingsniu geresniu žmogumi.

Peržiūrėti knygą >>Rekomenduojame