Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: Matt Haig „Vidurnakčio biblioteka“

Tinklaraštininkas Púikis rekomenduoja: Matt Haig „Vidurnakčio biblioteka“

Matt Haig

„Vidurnakčio biblioteka“

Santykis su tokio pobūdžio knygomis gali būti dvejopas: gali joje nieko nerasti ir nusivilti arba gali būti įkvėptas maloniems (ir dažniausiai taip norimiems) pokyčiams. Požiūrio reikalas, tačiau abu atvejai, rodos, yra sveikintini ir laukiami. Pamėginsiu paaiškinti.

Pirmuoju atveju – nieko nerasti ir nusivilti – yra sveikintinas tuo, kad šiame etape (šiuo metu, kai skaitai knygą) tavam gyvenime reikalai klostosi pavydėtinai gerai, be didelių kliaudų. Spakainiai, linksmai, gražiai. Sava ramybe gali būti tarsi aklas tam, kokia žinute nori apdovanoti tave skaitoma istorija.

Kalbant apie antrajį variantą – įkvėptas maloniems pokyčiams - subtilu. Kiekvienas, kuris gyvenime turi duobelių, kalvelių ar kitų pakeliui pasitaikančių nelygumų, šis kūrinys gali įkvėpti taip reikiamam atodūsiui – įkvėpti, iškvėpti. Galime būti skeptiškais, tačiau ginčytis, matyt, neverta, kai lieka bent kruopelė to, prie ko buvo prisiliesta ir kaip tai ištransliavo paties smegenys.

Mattas Haigas yra toks autorius, kurio grožiniai kūriniai paremti psichologiniu stuburu. Taip, daugelis jo kūrinių negali būti laikomi savipagalbos knygomis, tačiau laisvai gali būti traktuojami kaip įkvėpimo, gėrio šaltinis. Šiuo atveju labai tiktų palyginimas, kad apie jo kūrybą arba gerai, arba nieko (kaip ir apie numirusiuosius).

VIDURNAKČIO BIBLIOTEKA nėra ir nebus rimtos literatūros kategorijoje, tik jos vertė nėra dėl to menkesnė. Tokia literatūra gali (netgi!) pasiekti daugiau: daugiau skaitytojų, daugiau temų, daugiau minčių – būti universalesnė. Žinot, ji primena pačiam DIEVAS VISADA KELIAUJA INCOGNITO ir MALONINGOJI ŽEMĖ. Teko skaityti?

Manyt, kad leidykloje nuolatos kirbėjo klausimas, dėl kokios priežastis šis romanas toks populiarus užsienyje. Vos tik pasirodęs - ir jau bestseleris. Vos tik prabėgo kelios savaitės, keli mėnesiai – ir jau gausybė apdovanojimų. Po kurio laiko GOODREADS platformoje sprogte sprogsta įvertinimai: yra blogų, tačiau yra neįtikėtinai gerų. Suprantantiems angliškai rekomenduoju paskaityti – kaip niekur kitur ten išryškėja mintys, apie kurias kalbu. Vieniems užteko knygos pokyčiams įvykti, kitiems užteko kelių puslapių pasiekti senokai trokšto rezultato, tretiems tai buvo malonus laiko praleidimas ir, aišku, buvo tokių, kuriems kūrinys lūkesčių neviršijo, o gal net prie jų ir neprisilietė.

Čia eilinį kartą ne tai, kad išmokau pamoką, tačiau prisiminiau – stiklinė, kurioje vanduo užima tik dalį jos turinio, gali būti tiek pustuštė, tiek puspilnė. Visame kame slypi požiūrio reikalas ir gyvenimo tarpsny, kuriame esi.

Rekomenduoju. Siužeto aptarti nebūtina, o pačią knygą perskaityti įmanoma vienu ypu. Kviečiu atrasti ją tiems, kam reikalingas gabalėlis vilties, gabalėlis grožio, gabalėlis tikėjimo ir pasitikėjimo savimi, gabalėlis drąsos ir pasitenkinimas savais sprendimais, gabalėlis variklio pirmyn (prieš tai, aišku, stabtelnant ir reflektuojant). Tikiu, kad daugelio santykis su ja bus pem ant pem – ji arba įstrigs, arba labai nepatiks. Bet, kaip jau sakiau, vienoks ar kitoks atvejis yra jau nauda jums.Rekomenduojame