Tinklaraštis KNYGŲ PUSLAPIUOSE rekomenduoja: E. Gasiulytė „Lietuvos vizionierės”

Tinklaraštis KNYGŲ PUSLAPIUOSE rekomenduoja: E. Gasiulytė „Lietuvos vizionierės”

Elena Gasiulytė

Lietuvos vizionierės”

„Žmones patiriame momentais”

Mane visad žavėjo ir žavi drąsios ir neeilinės moterys. Moterys, pralenkusios savo laikmetį ir sudrebinusios nusistovėjusius standartus. Jei atvirai, istorijos studijas pasirinkau būtent dėl labai drąsios ir neeilinės moters - Žanos d'Ark. Tiek domėjausi ir ieškojau visos įmanomos informacijos! Buvo peržiūrėti visi filmai ir perskaitytos visos knygos. Domėjimasis tokiomis asmenybėmis niekur nedingo, o kaip tik išaugo. Šalia Žanos d'Ark atsirado Barbora Radvilaitė, Emilija Pliaterytė, Sofija Tyzenhauzaitė ir Ana Frank. Tad susidomėjimas šia knyga tapo labai natūraliu dalyku.

Autorė E. Gasiulytė  knygoje aprašo 10 įspūdžiografijų apie moteris, kurios pralenkė savo laikmetį ir žvelgė toliau, giliau ir nebijojo išsiskirti. Puikus to pavyzdys - Sofija Tyzenhauzaitė. Jauna, graži ir labai protinga asmenybė. Žinant visas aplinkybes, XIX a. protinga moteris - neįdomi ir ekscentriška. Jos visos buvo lietuvės arba kilusios iš Lietuvos ir padariusios kažką novatoriško. Autorė kiekvieną iš jų kalbina arba stengiasi prakalbinti. Su vienomis bendrauti labai lengva, o kai kurias reikia išmokti priimti tokias, kokios jos yra. Visos labai skirtingos bei išskirtinės ir kartu jas visas sieja tas pats - visos siekia savaip pakeisti pasaulį. Jos jaučia ir mato pasaulį kitaip: per valdžią, muziką, kulinariją, kūrybą.

Man pasirodė, kad tai labai asmeniška knyga ir ji tikrai nėra objektyvi. Juk mes kiekvienas turime nuomonę apie vieną ar kitą asmenybę. Sužavėjo šios knygos stilius ir tai, kaip smagiai ji skaitėsi. Kiekviena įspūdžiografija unikali ir kitokia. Mane sudomino E. Gasiulytės susižavėjimas Bona Sforca. Vietomis net pykau, nes ši karalienė, nors ir novatorė, tiek daug davusi Lietuvai, man pirmiausia yra labai šalta ir abejinga moteris. Ir perskaičiusi šią įspūdžiografiją, supratau, kad mielai pasikalbėčiau su autore apie Boną ir Barborą. Gal ateityje tai bus įmanoma.

Dar vienas labai maloniai nustebinęs dalykas buvo tas, kad daugelis moterų man dar nebuvo žinomos. Žemaitė iš viso „nunešė stogą”. Niekad negalvojau, kad ji taip gali skirtis nuo tos Žemaitės, su kuria mes susipažinome dar mokyklos laikais. Niekad nepamiršiu jos „Marti”. Kiek daug jausmų sukėlė tas kūrinys ir kiek daug apie jį galvojau.

Kiekviena iš šių moterų - nuostabi ir unikali patirtis. Tarsi eitum į aklą pasimatymą, kuris nežinia kaip pasibaigs. Skaitydama šią knygą jaučiausi taip, tarsi kalbėčiausi su itin šaunia gide. Jauna, užsidegusia pakeisti pasaulį, parodyti, jog daugeliui net nežinomos moterys turėjo nerealias vizijas, kuriomis stengėsi pakeisti savo aplinką ir pasaulį.

Patiks visiems, kam patinka biografijos arba nori šaunios medžiagos istorijos, literatūros, muzikos pamokoms. Man tai dar viena galimybė ieškoti ir atrasti. Knygos tekstas šmaikštus ir lengvas. Knygos „cinkelis” - autorės nuoširdumas ir atvirumas. Ir, žinoma, tikrai nereikia pamiršti knygos iliustratorės Miglės Anušauskaitės. Jos sukurti piešiniai labai taikliai atskleidė moterų charakterius, frazes ir gyvenimo įvykius. Kvatojau iki ašarų skaitydama ir analizuodama iliustracijas.

Tikrai labai rekomenduoju visiems, kurie ieško nenuobodžios ir nuoširdžios knygos apie neeilines moteris Lietuvos istorijoje.

Peržiūrėti knygą >>Rekomenduojame