VDU Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas rekomenduoja

VDU Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas rekomenduoja

VDU Azijos studijų centro vadovas Aurelijus Zykas per keliolika apsilankymų Japonijoje nuo 1998 m. šioje šalyje praleido apie ketverius metus, studijuodamas Japonijos universitetuose, atlikdamas mokslinius tyrimus bei dirbdamas Lietuvos Respublikos ambasadoje Tokijuje. Jo gyvenimas šioje šalyje įkvėpė parašyti knygą „Japonijos spalvos ir skoniai“.

Knygas myliu. Dar baisiau, – esu jas kaupiantis maniakas, kuris atsikėlęs į naują būstą pirmiausia įrengia ne miegamąjį, o bibliotekos kambarį. Mėgstu jas dovanoti, gauti ir, žinoma, skaityti.

Mano vedliai į grožinę literatūrą buvo G. Orwell, U. Eco, S. Wassmo, K. Abe, S. Rushdie, H. Murakami, G.G. Márquez, I. Allende, O. Pamuk ir Kh. Hosseini. Jiems esu dėkingas, kad atvėrė man atskirus neištirtus pasaulius.

Iš savo skaitytų knygų, kurios buvo išleistos ar perleistos pastaraisiais metais rekomenduočiau šias:

1. „Mažmožių dievas“ – malajalių rašytojos šedevras, nukeliantis į spalvų, kvapų, garsų ir skonių prisodrintą pietvakarinę Indijos pakrantę. Galbūt Arundhati Roy – ne tokia išgarsinta Vakaruose kaip S. Rushdie, bet mane žavi savo asmenybe, pažiūromis ir literatūrine ekspresija. Viena iš tų knygų, kurią perskaičiau pasiskolinęs iš draugų, o paskui nusipirkau. Nes ketinu ją perskaityti dar ir dar. Knyga ekstremaliam pasimėgavimui.

2. Turiu silpnybę: detektyvus mėgstu tiesiog vartoti. Kartais per savaitgalį keletą jų „suryju niekuo neužsigerdamas“. Vis dėlto kai kurie jų paskatina stabtelėti, pamąstyti ir nesileidžia taip lengvai suvartojami. Netgi norisi juos perskaityti dar kartą, jau lėtai ir pasimėgaujant. Higashino „Įtariamojo X pasiaukojimas“ – vienas jų, parodantis, kad detektyvas gali būti ne tik skandinaviškas ar britiškas. Man pačiam buvo netikėtas tas išimtinai japoniškas prieskonis detektyvo žanre. Puikus Jurgitos Polonskaitės vertimas tiesiogiai iš japonų kalbos. Knyga intelektualiam proto pamiklinimui.

3. „Kerintis Iranas“ – puikiai apipavidalinta knyga, griaunanti stereotipus apie vieną prieštaringiausiai vertinamų pasaulio šalių. Ji man įkvėpė drąsos išleisti „Japonijos spalvas ir skonius“. Knyga atsipalaidavusiai kelionei.

Aurelijus Zykas