30%
30%

Lietuva. 101 legendinė vieta

ISBN kodas: 9789955389200, EAN kodas: 9789955389200

Lietuva. 101 legendinė vieta

Daiva Vaitkevičienė, Vykintas Vaitkevičius

ISBN kodas: 9789955389200, EAN kodas: 9789955389200, SKU: 000000000001107375, Spalvingumas: Spalvotas, Viršelio tipas: Kietas, Originalo kalba: Lietuvių, Puslapių skaičius: 316, Leidimo metai: 2011-11-11, Formatas: 30,05x24,5x2,6, Knygyne: 45.99, Leidykla: Alma littera

Ypatinga kaina 32,19 € Knygyne 45,99 €

Sutaupote 13,80 € (30%)

Išparduota
Į norų lentyną
Išimti iš norų lentynos

Norėdami gauti pranešimus apie knygą, įveskite savo el.pašto adresą.

Apie prekę

Neįtikėtina, bet Lietuvoje priskaičiuojama daugiau nei 150 000 legendų, kurios galbūt lydėjo kiekvieną kampelį: kalnus, laukus, daubas, ežerus, upes, pelkes, medžius, akmenis, kelius, tiltus, kaimus, miestus ir kt. Ši knyga – pirmoji ir bene vienintelė, kurios puslapiai mirga nuo iš kartos į kartą perduodamų pasakojimų, piešinių ir žemėlapių, išsamių legendinių vietų aprašymų ir jų nuotraukų.

Patraukliai parašytoje knygoje kalbama apie senuosius tautos mitus, lietuvių šventes ir apeigas, istorinius įvykius ir asmenybes. Kiekvienos legendos turinys atskleidžiamas intriguojamai atveriant geografijos, archeologijos, istorijos, kalbos ir tautosakos sluoksnius. Kiekvienoje legendoje minima konkreti, tiksliai lokalizuota geografinė vieta: piliakalnis, akmuo, medis, šaltinis, gyvenvietė ar statinys, iš visų Lietuvos etnografinių regionų.

Kruopščiai parinktos, aukščiausios kokybės iliustracijos patenkins ir reikliausią skaitytoją – knygos tekstą papildo fotografijos, žemėlapiai, ortofotografijos, schemos, piešiniai ir net melodijos! Naudojimąsi knyga palengvina vietų ir temų rodyklės, rečiau vartojamų sąvokų žodynėlis, o literatūros sąrašas leis skaitytojams patiems plėsti akiratį studijuojant šaltinius, kuriais rėmėsi knygos autoriai.

Pasinerkite į paslaptingas istorijas apie milžinų supiltus kalnus, laumių įspaustas pėdas ir raganų burtus. Drauge su knyga leiskitės ieškoti velnio pamestų akmenų ir kiškių bažnyčių, paslėptų lobių ir požeminių tunelių. Sužinokite, kurie ežerai reikalauja aukų, kur klaidžioja mirusiųjų vėles ir žaliuoja kraujuojantys medžiai. Naujai pažvelkite į Šventaragio laidotuves ir Vytauto kalną, kaimo žiniuonius, pradingusias šventoves ir apeigas, ilgainiui virtusias papročiais. Jums prieš akis atsivers ne tik maži ir dideli stebuklai, bet ir legendomis tapusių žmonių gyvenimai.

Visos knygoje pristatomos legendos liudija Lietuvos kultūrą, jos praeitį ir dabartį. Autoriai kaskart sugrįžta prie lietuviškumo temos, panaudodami tam mažai arba iki šiol visai nežinomus, neįkainuojamus tautos turtus – iš kartos į kartą perduodamas legendas.

 

„Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „legenda“? Aš iš karto prisimenu Norberto Vėliaus sakmių rinkinį „Sužeistas vėjas“. Galbūt sakmė legendai ir nelygu, bet jau vaikystėje ši knyga labai tvirtai įstrigo galvoje ir, panašu, neketina iš ten pasišalinti.

 

Iš pradžių net nejauku į rankas pirmą sykį imant naująją knygą „Lietuva. 101 legendinė vieta“. Ji tokia graži, tokia blizganti, kone šventa... O maniškis „Sužeistas vėjas“ buvo sutrintas, atrodytų, tik iš įpratimo vienoje šūsnyje besilaikančiais puslapiais. O ši naujoji knyga tikrai magiška. Patikėkit!

Saugomos viršelių čia slypi girdėtos ir negirdėtos istorijos apie laumes, raganas, velnius, Perkūną, gyvačių karalienes (kai šiandien pamenu – vaikystėje dėl pastarųjų bijojau eiti grybauti). Ir ne šiaip trumpos pasakaitės, tačiau tikros istorijos, perpasakotos tikrų žmonių, susietos su tikromis vietomis, kurias galima rasti tikrame žemėlapyje. Ir viskas iliustruota nuostabiomis nuotraukomis, žemėlapiais, piešiniais, dainų tekstais ir autentiškais tarmiškais pasakojimais.

 

„Dangus, žemė, vandenys ir požemiai kupini paslapčių ir stebuklų, apie kuriuos išsamiai pasakojama legendose. Nepaprasta Aušrinės rasa, saulės krėslu vadinamas žolynas, Medeinos kiškiai, nepaprastos gyvatės ir žalčiai, nepaliaujamai verdantis šaltinių vanduo, pėdų žymės akmenyse, Perkūno kulkomis vadinami akmeniniai kirveliai ir daugelis kitų nepaprastų mus supančio pasaulio reiškinių yra mitų atspindžiai. Jie kaskart primena seniausią praeitį, per simbolius ir poeziją kalba apie vertybes – gyvybę, sveikatą, jaunystę, grožį ir laimę.“

 

Knyga suskirstyta į tris dalis: „Nuo mito iki legendos“, „Nuo papročio iki legendos“, „Nuo fakto iki legendos“. Man mažiausiai girdėtas, mažiausiai  pažįstamas – antrasis skyrius. Galbūt todėl, kad mitai daug kuo panašūs – apie velnius, nešančius akmenis siekant sugriauti bažnyčias, ar apie laumes, kurios netyčia laukuose paliktą vaiką išpuošia kaspinais, o tyčią paliktą nukriaudžia. O štai papročiai kiekviename Lietuvos kampelyje skirtingi.

 

„Lietuva. 101 legendinė vieta“ – puikus vadovas tiems, kurie keliauja po mažiausiai išnaršytus Lietuvos kampelius. Savo išsamumu ji nė trupučio nenusileidžia visų pamėgtiems „Lonely planet“ kelionių vadovams po Europos šalis. Puiki idėja – legendinių vietų koordinatės. Šiame išmaniųjų telefonų su GPS įrangos amžiuje tai puiki pagalba keliautojui – juk ne iki visų akmenų ar piliakalnių veda asfaltuotas kelias ir ne visur prie lankytino objekto vedančias rodykles gali rasti.

 

Galbūt ši knyga ir nenuguls į lentyną mano studentiškame būste, tačiau senelių lentynose ras savęs vertą draugiją. Nes ši knyga – ne ta, kurią kartu nešiesi į vonią ar perlenkęs skaitai autobuse. Ji viena tų, kurią pasiimi šaltą žiemos vakarą susisukęs į apklotą greta puodelio kvapnios arbatos, kai susikaupi ir pasiruoši nerti į kaukų, velnių ir milžinų pasaulį.

Taip pat sunkiai įsivaizduoju geresnę dovaną iš užsienio atvykusiam draugui (na, nebent padovanoti knygą ir dar kartu apkeliauti legendines vietas).

 

Nepaprastai tikiuosi vieną dieną knygynuose išvysti panašią knygą apie Lietuvos miesto (urban) legendas, apie Vilniaus Baziliską ir Dominikonų vienuolyno vaiduoklius, gal net apie mistiškas               J. Ivanauskaitės ir J. Kunčino aprašytas Drugelių kapines. Tikiuosi, kad knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ sėkmė paskatins ir tokios knygos atsiradimą.

 

P. S. Fotografams (o jų visas būrys!), kurių nuotraukos panaudotos knygoje,  ploju pakilusi nuo kėdės. Tai jų dėka šios legendinės vietos primena skandinaviškas pasakas, kur knibžda elfai, ar kadrus iš „Žiedų valdovo“.

                                                                                                                                               Aistė Vilkaitė

 

Skaitytojų įvertinimai
Parašykite savo atsiliepimą
Atsiliepimas:
Pasirinkite įvertinimą
TOP komentarai
 1. 100%
  Labai idomi knyga. Grazios nuotraukos. idomus pasakojimai. Atradau daug idomiu Lietuvos vietu kuriu iki siol nezinojau :)
 2. 100%
  Įdomių istorijų pilna knyga.
 3. 100%
  Labai gera ir įdomi knyga. Nuotraukos tikrai įspūdingos
Visi komentarai
  Daugiau įvertinimų ()
  Jums taip pat gali patikti...