ŽEMA KAINA

Lietuviai prie Laptevų jūros

ISBN kodas: 9786094802331, EAN kodas: 9786094802331

Dalia Grinkevičiūtė

Vertinimas nėra galimas:
100% of 100
(įvertinimai 2)

ISBN kodas: 9786094802331, EAN kodas: 9786094802331, SKU: 000000000002186700, Puslapių skaičius: 296, Spalvingumas: Nespalvotas, Viršelio tipas: Kietas, Leidimo metai: 2021-04-28, Kalba, iš kurios versta: Lietuvių, Originalo kalba: Lietuvių, Formatas: 21,7x14,5x2,6, Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Ypatinga kaina
12,24 €
Į norų lentyną
Išimti iš norų lentynos

Apie prekę

ŽYMIAUSIAS LIETUVIŠKOSIOS TREMTIES LITERATŪROS KŪRINYS

„Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987) yra parašiusi svarbiausius, geriausiai žinomus lietuviškosios tremties literatūros kūrinius. Tai memuariniai pasakojimai, pavadinti „Atsiminimais“ ir „Lietuviai prie Laptevų jūros“ (šios apybraižos tęsinys – „Gimtojoj Žemėj“). Jie labiausiai vertinami dėl tikroviškų tremties vaizdų, išraiškingo įvykių traktavimo, didžiulio pirmosios publikacijos (1988) atgarsio sąjūdiškoje Lietuvoje ir dėl to, kad parašyti talentingo žmogaus, ypatingos asmenybės. D. Grinkevičiūtės kūryba remiasi jos pačios patirtimis, jausmais ir apmąstymais. Grinkevičių šeima su keturiolikmete Dalia buvo ištremta 1941 m. birželio keturioliktąją ir didžiąją dalį laiko kentėjo prie Laptevų jūros. Daliai leista grįžti į Lietuvą 1956 m.

Apysaka, leidėjų pavadinta „Atsiminimais“, parašyta 1949–1950 m. Dalia kartu su sergančia motina stebuklingu būdu buvo pabėgusios iš Jakutsko. D. Grinkevičiūtė slapstėsi Kaune, globojo (ir palaidojo) motiną, rašė. Suprasdama, kad bus suimta (taip ir įvyko), rankraštį įdėjo į stiklainį ir užkasė. Jis atsitiktinai buvo surastas  tik 1991 m., restauruotas ir pirmą kartą išspausdintas žurnale „Metai“ (1996, Nr. 10–12, 1997, Nr. 1).

Memuarinė apybraiža „Lietuviai prie Laptevų jūros“ (Kazio Sajos pasiūlytas pavadinimas) parašyta devintojo dešimtmečio pradžioje Laukuvoje, kur D. Grinkevičiūtė, baigusi medicinos studijas Omske ir Kaune, vadovavo ambulatorijai ir ligoninei. Neradusi anksčiau minėto rankraščio, D. Grinkevičiūtė sukūrė šią trumpą, koncentruotą, informatyvią apybraižą. Pirmą kartą ji buvo išspausdinta žurnale „Pergalė“ (dabartiniai „Metai“) 1988 m. spalį (tuometinis žurnalo tiražas 24120 egz.) ir padarė sprogusios bombos įspūdį. Tremties vaizdai ir pasakojimo energetika reikšmingai prisidėjo prie okupacijos suvokimo ir Nepriklausomybės atkūrimo paskatų.

Pasakojimas „Gimtojoj Žemėj“, datuojamas „po 1979 m.“, vaizduoja iš tremties grįžusios D. Grinkevičiūtės sunkias patirtis susovietintoje Lietuvoje – „antrąjį Sibirą“, – Valentinas Sventickas.

Skaitytojų įvertinimai
Parašykite savo atsiliepimą
Atsiliepimas:
Pasirinkite įvertinimą
(įvertinimai 2)
TOP komentarai
 1. 100%
  Tai mano antrasis bandymas parašyti atsiliepimą apie šią knygą. Pirmojo negaliu postinti dėl teksto cenzūros ir labai kryptingų aštrių kampų. Švelniai tariant man neneša smegenys, kad taip galėjo būti kaip parašyta knygoje ir tai žmonės turėjo patirti bei išgyventi. Ir tai tik vieno žmogaus pasakojimas. Jei ir kiti būtų buvę tokie drąsūs ir mokėję taip dėlioti mintis kaip Grinevičiūtė, visi siaubo filmai būtų tinkami tik atsipalaiduoti po tremties ir tarybinių perskaitytų istorijų.
  Ši knyga yra MUST READ ypač šiuolaikinėje geopolitinėje situacijoje. Perskaičius atsiranda labai geras paveikslas su kuo Ukraina, Europa, o galų gale ir visas pasaulis turime reikalą.
  Labai tikiuosi knyga tebėra mokykloje privaloma. Ją tada skaičiau, tik gaila buvo per menkos smegenys viską suprasti ir tuometinė aplinka nelabai kuo skyrėsi nuo sovietinės arba aš situacijos iki galo nesupratau.
  Pati knyga parašyta labai profesionaliai ir lengvai skaitoma. Tik atsirandantis pyktis vis temdo sąmonę ir kartais neleidžia susikaupti. Aprašytos situacijos ir gyvenimo vingiai neįtikėtini ir skaudūs, o autorės stiprumas kaip Ukrainietiško kareivio.
  Pabaigai pasakysiu, kad negaliu cenzūriškai rašyti atsiliepimo apie tai ką perskaičiau, todėl aprašymas yra trumpas. Tik dar sykį pasikartosiu, visi turit šią knygą perskaityti! Tai pakels kovinę dvasia ir bendrą stiprybę šių dienų aktualijose.

 2. 100%
  Kaskart skaitant istorijas apie mūsų tėvynainių tremtinius, išgyvenimai jų sokiruoja ir graudina. Kaip skaudu, kad už nieką buvo tremiami šviesuoliai ir ne tik. Ši istorija apie išgyvenimą tremtyje ir Tarybų sąjungos Lietuvoje. Stipri moteris Dalia.
Visi komentarai
  Daugiau įvertinimų ()
  Jums taip pat gali patikti...