Nuogas kąsnis

ISBN kodas: 9789955232506, EAN kodas: 9789955232506

Naked lunch

William S. Burroughs

Knygos formatas: Popierinė knyga, SKU: 000000000002117026, ISBN kodas: 9789955232506, EAN kodas: 9789955232506, Puslapių skaičius: 192, Viršelio tipas: Minkštas, Spalvingumas: Nespalvotas, Originalo kalba: Anglų, Formatas: 14,5x21,4x1,4, Leidykla: Baltų lankų leidyba, UAB , Vertėjas: Gabrielė Gailiūtė

Ypatinga kaina
1,24 €
Išparduota
Į norų lentyną
Išimti iš norų lentynos

Norėdami gauti pranešimus apie knygą, įveskite savo el.pašto adresą.

Apie prekę

William S. Burroughs (Viljamas S. Barouzas) užaugo teisingoje šeimoje - jo senelis išrado skaičiavimo mašinėlę, motina buvo ministro duktė, tėvas turėjo antikvaro krautuvėlę. Mokėsi jis itin brangioje JAV vidurinėje mokykloje.

Čia baigiasi pliušinis gyvenimo realizmas ir prasideda "nuogas" siurrealizmas, mūsų žvilgsnį atgręžiantis į autobiografišką Burroughso kūrybą: incidentas, susijęs su Burroughso ir Jacko Kerouaco bičiulio nužudymu romane "And the Hippos Were Boiled..." (1945), netyčinis žmonos nužudymas ir homoseksualų subkultūros patirtis "Queer", klampus kvaišalų liūnas "Junky" (1953). Galiausiai - "Nuogas kąsnis" (1959), kuris dabar laikomas vienu kertinių Amerikos moderniosios literatūros kūrinių, o autorius - beat generacijos „pilkuoju kardinolu". Nuogas kąsnis tarsi žodžių stereograma, kurią skaitant ryškėja naujas - obsceniškas, fantasmagoriškas, makabriškas - pasaulis:

„Rašytojas gali rašyti tik apie viena: apie tai, kas rašymo akimirką pakliūva į jo pojūčius... Aš - užrašymo priemonė... Nemėginu primesti „pasakojimo", „siužeto", „tęstinumo"... Jei man pavyko tiesiogiai užrašyti tam tikras psichikos procesų sritis, galbūt būsiu nežymiai pasitarnavęs... Aš nesu pramogų kūrėjas..."

Iš pirmo žvilgsnio "Nuogame kąsnyje" svarbiausios dvi glaudžiai susijusios temos - narkotikai ir homoseksualumas, apie kurį Burroughsas rašo negailestingai atvirai. Aušros metro ir pigių viešbučių kraštovaizdis, kai bukai laukiama kitos dozės, o sykiu ir melancholiškas nepasiekiamos seksualinės laisvės troškimas įkūnija pasaulį - šeštojo dešimtmečio Niujorką, Meksiką ir Tanžerą, kur jis pats ir gyveno. Narkotikai - pagrindinė prekė, rašo autorius, o priklausomybę jis laiko pasaulinės valdžios - žiniasklaidos konglomeratų, milžiniškos politinės ir komercinės biurokratijos bei pelno siekiančios medicinos mokslo - sąmokslu... (J. G. Ballardas)


*

Burroughsas - geriausias satyros meistras nuo Jonathano Swifto.
(Jack Kerouac)

Burroughsas, regis, mėgaujasi nauja terpe... visiškai fantastine, beerdve, belaike, kurioje trūkinėja normalūs sakiniai, pro šėliones mėgina brautis kosmosas, o autorius purto skaitytoją tarsi šuva žiurkę.
(Anthony Burgess)

Burroughso balsas griežtas, smerkiamas, išradingas, laisvas, linksmas, rimtas, poetiškas, be galo amerikietiškas, toks balsas, kuris sklinda iš radijo tranzistorių, senų filmų, šablonų, apgavysčių, laikraščių, keisto optimizmo, nesėkmių."
(Joan Didion)


Burroughsas buvo paskutinis didysis literatūrinio modernizmo stabas, o "Nuogas kąsnis" - svarbiausias jo veikalas. Tarsi narsus vidinės žmogaus erdvės tyrinėtojas, Burroughsas nepabijojo savo paties sąmonę paversti savotiška laboratorija, kurioje leido daugintis pačioms kraupiausioms ir lengviausiai užkrečiamoms idėjoms. Šitaip - lyg alchemikas ir psichologas vienu metu - jis sugebėjo neklystamai tiksliai išpranašauti kraupų žmonių elgesį postapokaliptinėje antroje dvidešimtojo amžiaus pusėje. Nuogą kąsnį privaloma perskaityti visiems, kurie negali atsikratyti iliuzijų; kaip sakė autorius: „Ištrinkime pasaulį".
(Will Self)

Williamas Burroughsas tiesiog išspyrė duris. Kai skaičiau Burroughsą, ėmiau kitaip suvokti, apie ką galima rašyti, kaip galima rašyti. Jis praplėtė suvokimą apie tai, kas yra žmonija. Šiuo požiūriu jis tikrai buvo Amerikos didvyris, didis rašytojas ir toks pat nuostabus žmogus.
(Lou Reed)

Tiesiog gniuždomai išjuokta viskas, kas netikra, primityvu ir nedora šiuolaikiniame Amerikos gyvenime: neteisėtai naudojama galia, didvyrių garbinimas, betikslis smurtas, laukinis materializmas, nepakantumas ir visokiausios veidmainystės... Šiuolaikinės kalbos klausa (Burroughsui) iš Amerikos rašytojų tikriausiai niekas neprilygsta.
(Terry Southern)

Tik po pirmojo sukrėtimo suvoki, kad iš tikrųjų Burroughsas rašo ne vien apie vargšų kvaišalų geidulio iškamuotų žmonių žlugimą, bet ir apie tai, kaip visus žmones žlugdo juos ryjantys geiduliai... Jis labai galingas ir meniškai nuoseklus rašytojas, iš esmės užsimojęs ieškoti tikrųjų vertybių.
(John Ciardi)

Kai prisimenu kelių pastarųjų metų romanus, į galvą šauna mintis, kad tie, kurie suteikė ne vien malonumo, bet ir sudomino, buvo parašyti Burroughso ir Nabokovo... Burroughsas pats vienas atsiduria Proto amžiuje, kurį perkelia į ateitį... Kaip klasikinėje satyroje, Burroughsas kalba visiškai rimtai - jis imasi pertvarkos. Tačiau, kaip dažnai nutikdavo klasikinėje satyroje, pašėlęs humoras ir laukinis pesimizmas jį neša daug toliau negu gydomasis jo tikslas.
(Mary McCarthy)

Fizinės ir emocinės logikos pasaulio, kuriame iš savo nervų sistemos susikūrėme sau aplinką, Burroughsas laikosi visada iki pat periferinio kosmoso orgazmo... Smagu skaityti Burroughso recenzijas, kuriose jo knygas mėginama priskirti prie ne-knygų. Tarsi mėgintume kritikuoti aprangą ir tekstą žmogaus, kuris beldžiasi į duris, aiškindamas, esą liepsnoja mūsų namo stogas.
(Marshall McLuhan)

*

W. Burroughso siurrealistinis romanas "Nuogas kąsnis" - naujoje „Baltų lankų" serijoje „Juoda avis". Juoda avis - genetiniu požiūriu nuo normos nutolusi ir iš bandos išsiskiriantis avis, nenaudinga dėl vilnos spalvos, nepasiduodančios jokiems dažams. Laikoma komerciškai nepatrauklia ir nepageidautina. „Baltų lankų" serija „Juoda avis" skiriama tokiems autoriams, kaip Jackas Keroucas, Williamas Burroughsas, Paulas Bowlesas ir kitiems - nepritapėliams, tabu laužytojams, ieškantiems savitų, bet nebūtinai priimtinų, raiškos formų.

Skaitytojų įvertinimai
Parašykite savo atsiliepimą
Atsiliepimas:
Pasirinkite įvertinimą
TOP komentarai
  1. 100%
    Knyga ne kiekvienam . Antrą kartą skaitau ir bandau suprasti, įsigilinti.
Visi komentarai
    Daugiau įvertinimų ()
    Jums taip pat gali patikti...