Idėjos, kaip ilgus žiemos vakarus praleisti jaukiai ir prasmingai

Paspaudus šaltukui nejučia imame laukti žiemos švenčių. Ypač nekantrauja vaikai – jie nori lempučių, girliandų, žaisliukų ir spindesio. Kaip įprasminti Kalėdų laukimą, kaip sukurti šeimos tradicijas?
Galvodamos apie skubančią jauną šeimą, kuri nori investuoti į tai, kas atneštų ne vienkartinę naudą ir jiems, ir jų vaikams, „Šviesos“ autorės Lina Matiukaitė ir Ieva Kilienė sukūrė didelį A3 formato Advento kalendorių, kuriame slepiasi 24 kūrybinės veiklos idėjos visai šeimai.
„Šventinis laikotarpis ypatingas tuo, kad daugiau laiko skiriame vieni kitiems, laukiame ir nekantraujame. Tad nusprendėme į tą laukimą įpinti linksmybių ir tarp viso to paslėpti meilę mokslui. Tikiuosi, kad šeimos naudos kalendorių apsikabinusios, šokdamos ir išsipiešusios iki alkūnių!“, – sako I. Kilienė.
„Tikiuosi, kad šiųmetis – spausdintas, didelio formato – kalendorius taps tamsių gruodžio vakarų kibirkštėle. Tai bus proga bent dešimčiai minučių prisiminti vieniems kitus, pasižiūrėti į akis, kartu paišdykauti. Kaip pasirengti tiems vakarams – kiekvieno išmonės reikalas. Svarbiausia – tiesiog būti kartu. Nuoširdžiai ir atvira širdimi“, – apie idėją pasakoja L. Matiukaitė.


Advento kalendoriaus autorės dalinasi 6 idėjomis vakarui su šeima, kurias galite įgyvendinti jau šįvakar:

1. Smagiausia vaikams būna tada, kai jie pamato savo tėvus linksmose situacijose arba netikėtuose vaidmenyse, todėl siūlome visai šeimai kurį nors vakarą pažaisti šaradas. Ant lapelių užsirašykite žodžius, kuriuose vėliau be žodžių reikės suvaidinti kitiems, kad šie atspėtų. Tai gali būti profesijos, veiksmai, gyvūnai ar pan. Tiesiog improvizuokite!
2. Eksperimentuokite! Internete pilna įvairiausių STEAM veiklų idėjų. Pradėti siūlome nuo itin paprasto ir efektingo citrinos ir sodos eksperimento (nuoroda: http://bit.ly/citrinairsoda) arba aliejaus ir vandens ryšius paaiškinančios Lavos lempos (nuoroda: http://bit.ly/lavoslempa ).
3. Žiema – ne žiema be stalo žaidimų. Smagų žaidimą, kurį kviesime kartu pasigaminti ir tik tuomet žaisti, rasite ir Advento kalendoriuje. Tik neišduosime, kuriame puslapyje .
4. Paišdykaukite. Čia tinka viskas, kas tik šauna į galvą: nuo rašymo koja iki namuose paslėpto lobio ieškojimo. Tereikia sumąstyti smagių užduočių su užuominomis, išslapstyti jas namuose ir nusiteikti nuotykiui!
5. Gaminkite kartu! Tai gali būti sausainiai, pyragai, blynai... Ar žinote, kad virtuvėje slepiasi labai daug matematikos?
6. Visi kartu skirkite bent vieną vakarą geram darbui. Galbūt surinksite senus žaislus ir paaukosite juos vaikų namams, gal iškepsite pyragą vienišai kaimynei ar nuvažiuosite į gyvūnų prieglaudą ir nuvešite maisto? Netgi popierinėmis snaigėmis papuošta laiptinė arba lifte pakabintas sveikinimas suteiks džiaugsmo ne tik jums patiems, bet ir mokys vaikus dalintis gėriu bei grožiu.

Psichologės A. Blandės patarimai renkantis dovanas:

• Pagrindinis santykių ingredientas – kartu praleistas laikas. Jei galime tai paversti dovana – kiekvienas šeimos narys ar draugas tai maloniai priims ir įvertins.
• Jei norisi padovanoti vaikui kažkokį konkretų daiktą – tai nėra blogai. Visgi atkreipkime dėmesį, kad dovanai išrinkti reikia laiko ir nemažai apmąstymų „o kas gi tiktų tam, kuriam dovana skirta“.
• Jei galvojate, kad dovanoti galima bet ką, nenustebkite, jei jūsų dovaną tas žmogus (ir mažas, ir didelis) „perleis“ kitam. Atmestina energija yra jaučiama.
• Ar dovanų rinkimas bus stresas, ar džiaugsmas – priklauso nuo mūsų pačių. Raskite tokį laiką, kai niekur neskubate, rinkdami dovaną galvokite ne apie rūpesčius, o apie žmogų, kuriam dovanosite. Juk dovanoti gera!
„Esu įsitikinusi: kai teisinamės, jog mus kažkas verčia, įpareigoja, skubina, tereikia pasižiūrėti į veidrodį: vienintelis žmogus, kuris stumia į tokias situacijas, esame mes patys. Jei mūsų vertė priklauso nuo to, kiek ir už kiek nupirksime dovanų – Kalėdų laukimas bus nemenkas iššūkis, tačiau jei suprasime, kad ypatinga proga galime tiesiog pakviesti bičiulį ar šeimos narį pokalbiui, su vaikais atrasti įdomią veiklą arba tiesiog dažniau snieguotais žiemos vakarais šildytis namuose arbata ir pašnekesiais, ateis ramybė, kurią dovanosite sau ir savo artimiesiems“, – sako psichologė A. Blandė.

Kraunama...